Beseda s RNDr. M. Vidlákovou

18.03.2024

V pondělí  18. března navštívila naši obec paní RNDr. Michaela Vidláková, která strávila část dětství v terezínském ghettu a patří k několika žijícím pamětníkům těchto událostí. V roce 1942 byla transportována s rodiči do Terezína.

Příběhem paní Vidlákové jsme si připomněli hrůzy, které probíhaly v naší zemi v době Protektorátu. Ani po skončení druhé světové války nebyl její život snadný. Byla ve svých 16 letech uvězněna komunistickým režimem poté, co se snažila s rodinou překročit hranice do Rakouska a byli zadrženi a odsouzeni.
Dopoledne se pí. Vidláková sešla na besedě s našimi deváťáky v ZŠ Veleň a večer jsme se s touto pamětnicí holoukaustu sešli v sále obecního úřadu. Autentické vyprávění, doplněné obrazovým materiálem a dobovými fotografiemi ze soukromého archivu, vzbudilo velký ohlas u žáků ZŠ i účastníků večerní besedy v sále. I přes svůj pokročilý věk si paní Vidláková zachovává optimismus a energii, kterou se na svých setkáních snaží předávat i mladým lidem. Besedu vedl pan Radek Hejret z české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR).
Za zorganizování tohoto milého setkání a pozvání RNDr. Michaely Vidlákové do Veleně děkujeme pí. učitelce Mgr. P. Němečkové.

Fotky z večera ZDE