Naše ukrajinské maminky a děti ve Veleni

23.03.2022

Maminky vám všem moc děkují za věnované věci, my děkujeme velmi za příspěvky na jejich stravu a veškerou pomoc občanů. Vážíme si toho a velmi nás těší, že máme v naší obci tolik lidí s dobrým srdcem.

Stručně z naší tělocvičny

V pracovních dnech vaří pro děti a maminky paní kuchařky ve školní kuchyni, přes víkend je zásobujeme jídlem my. Chtěli bychom moc poděkovat všem veleňským a mírovickým rodinám, které nám v sobotu a v neděli pomáhají, a do tělocvičny dováží (po předchozí dohodě) oběd či večeři. Velmi děkujeme za pomoc. Maminky by si nejraději vařily samy, v daných podmínkách a prostorách je to bohužel nereálné. Všechny ženy už mají od příštího týdne práci a těší se do ní. Nemají to snadné, děti mají malé a jejich manželé jsou všichni v ukrajinské armádě (některé maminky mají ve válce kromě muže i např. svého 18ti letého syna). Dnes v noci byla opět bombardována města, odkud maminky pocházejí a mají tam své rodiny (předměstí Kyjeva, Charkov aj.). Neustále byly ve spojení s příbuznými a mnoho toho na dnešek nenaspaly.

Přesto jsou maminky velmi statečné a děti pohodové, i sebemenší radost je pro ně moc důležitá a usnadňuje jim vše překonat, a na malou chvíli zapomenout. V sobotu byly na výletě na Karlově mostě a na parníku, v neděli odpoledne přišly děti potěšit a rozveselit lektorky naší cirkusové školky. Moc děkujeme za všechny darované i zapůjčené brusle, děti bruslí často a rády (a za všech sil :-), v pondělí vytvořily děti s trenérem Martinem „mezinárodní bruslařské družstvo“, trénink si moc užily.

V pátek 18.3. je navštívila v tělocvičně dětská lékařka (paní doktorce moc děkujeme, sehnat pediatra není snadné a paní doktorka přijela vyšetřit děti až do naší tělocvičny, takže jsme je nikam nemuseli vozit). Děti jsou v pořádku, problémy způsobené dlouhou a náročnou cestou jsou snad již na nimi (rýma, kašel apod.). Děti jsou očkované, maminky mají s sebou i očkovací průkazy, budou ale ještě doočkovány dle našeho českého očkovacího „kalendáře“.

Všem našim pomocníkům a dobrovolníkům posíláme velký dík.

Pár fotek ZDE