Pomoc Ukrajině

Pomoc Ukrajině

Pomoc Ukrajině
26.02.2022

Vážení občané,

vlna solidarity je obrovská, všichni chceme svým dílem pomoci lidem napadené Ukrajiny a podpořit obyvatele i nezdolné obránce proti agresorovi Putinovi, kterému se podařilo zruinovat pověst Ruska na dalších 100 let.

Jak jsme Vás již informovali, Obec Veleň je zaregistrována na MV ČR a nabídla prostory pro ubytování ukrajinských uprchlíků. Ještě jednou bychom chtěli poděkovat všem lidem v naší obci za nabídky pomoci Ukrajině. 

Velmi si vážíme vaší ochoty pomáhat. Chtěli bychom pro tuto chvíli všechny požádat o následující - Ukrajina nyní potřebuje především finanční prostředky. Oblečení, hygienické potřeby, jídlo, potřeby pro děti - na to vše ještě určitě dojde. V současné době je ale velmi těžké tam tuto pomoc dopravit.

Prosíme tedy - jestli můžete v nynější těžké době postrádat pár korun  - pošlete je na účet ukrajinské ambasády nebo třeba na konto Člověk v tísní či na jinou humanitární organizaci (přehledně níže). Ti všichni dokáží cíleně pomoc dopravit na místo.

Sbírka také probíhá dnes na Národní třídě (viz. info níže)

Jak konkrétně můžete pomoci?

Člověk v tísni

Peníze můžete poslat například neziskové organizaci Člověk v tísni. V první fázi humanitární pomoci nabízí organizace nejzákladnější potřeby - potraviny, finance a zázemí pro uprchlíky, a to přímo na Ukrajině. V případě očekávaného útěku obyvatel poskytne Člověk v tísni pomoc i v okolních zemích nebo v Česku. Jak můžete pomoct a kam Váš příspěvek poputuje, zjistíte tady.

Paměť národa

Finanční podpora organizaci Paměť národa půjde hlavně ukrajinské neziskové organizaci Come Back Alive. Ta distribuuje ochranné pomůcky a materiální zabezpečení vojákům bránícím Ukrajinu. Další prostředky Post Bellum využije na pomoc lidem postiženým invazí ruské armády. Pomoci můžete zde.

Charita České republiky

Charita České republiky se snaží Ukrajině zasažené válkou poskytnout základní potřeby. Darované peníze tak putují na zajištění vody, potravin, hygienických potřeb nebo přístřeší. Součástí pomoci je i poskytnutí psychologické pomoci. Darovat můžete tady.

Český červený kříž

Český červený kříž spolupracuje se svojí sesterskou organizací na Ukrajině. Za podpory MZV ČR zajišťuje zdravotnický materiál pro mobilní zdravotnické týmy Červeného kříže na Ukrajině, vaše finance tak v první fázi poputují na zajištění 3 550 trauma setů. V druhé fázi organizace nabídne mobilní ambulance, zdravotnické stany, chirurgické sety a další zdravotnické vybavení. Na území České republiky se Český červený kříž připravuje na možný příchod uprchlíků z Ukrajiny.

Ukrajinská ambasáda

https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/ukrajinska-ambasada-zridila-ucet-pro-pomoc-na-obranu-ukrajiny/2168185?fbclid=IwAR1kU1DDjhgUMP5_4DHggxNay6ormLNbNhzprkRtXM7vjGy4Ag93WzxXF6U